2020
Senior Classique
Zhang Zhiyuan (China)
Junior Classique
Sofia Ros Gonzalez (Spain)
Senior Variete
Danijel Piller (Austria)
Junior Variete
Egor Shapovalov (Russia)
Masters
Fedor Lvov (Russia)
World Music
Parafraz (Russia)
Senior Chamber Music
Trio "Charm" (Russia)
Junior Chamber Music
Dialogue of the Reeds (China)
Electronic Accordion
Gianmarco Alcini (Italy)
Composer
Artur Adrshin (Russia)
2019
Senior Classique
Artem Malkhasyan (Russia)
Junior Classique
Stefan Dimitrijevic (Serbia)
Senior Variete
Dantong Wang (China)
Junior Variete
Manuel Marchegiani (Italy)
Masters
Artem Tretiakov (Russia)
World Music
Sound Eternal (Ukraine)
Senior Chamber Music
Akko Quartet (Ukraine)
Junior Chamber Music
Accordion Duo (Russia)
Electronic Accordion
Manuel Marchegiani (Italy)
Composer
=Franck Angelis (France)
=Aleksa Mirkovic (Bosnia)
2018
Senior Classique
Radu Ratoi (Moldovia)
Junior Classique
Luca Simic (Serbia)
Senior Variete
Radu Ratoi (Moldovia)
Junior Variete
Luka Esteves Vieira (France)
Masters
Dejana Radanovic (Serbia)
World Music
Trio Art Family (Serbia)
Composer
Gorka Hermosa (Espana)
2017
FRANCE
Onet-le-Château
Trophee Mondial 2017 archives
Senior Classique
Nikita Vlassov (Russia)
Junior Classique
Velijko Mikojkovic (Serbia)
Senior Variete
Andréa Di Giacomo (Italy)
Junior Variete
Luis Mira (Portugal)
Masters
Evgeniia Chirkova (Russia)
World Music
D & D (Austria)
Senior Chamber Music
Tutto à Dio (Lithuania)
Junior Chamber Music
Black & White (Portugal)
Jazz
Taran Trio (Belarus)
Composer
Aleksa Mirkovic (Bosnia)
2016
Senior Classique
Vitaly Kondratenko (Russia)
Junior Classique
Radu Ratoi (Moldavia)
Senior Variete
Anatoli Taran (Belarus)
Junior Variete
Radu Ratoi (Moldavia)
Masters
Dusan Ceganjac (Serbia)
World Music
The Pillers (Austria)
2015
Senior Classique
Vladimir Stupnikov (Russia)
Junior Classique
Rodion Shirokov (Russia)
Senior Variete
Mahatma Costa (Brasil)
Junior Variete
Valerio Russo (Italy)
Masters
Alexander Komelkov (Russia)
World Music
Aldo Duo (Pologne)
2014
Senior Classique
Jai Nan Tian (China)
Junior Classique
Aleksandr Komelkov (Russia)
Senior Variete
Sergey Lobkov (Russia)
Junior Variete
Nikolay Ovchinnikov (Russia)
World Music
Fantasy (Russia)
2013
Senior Classique
Aleksandr Kolomiitcev (Russia)
Junior Classique
Aleksandar Nikolic (Serbia)
Senior Variete
Radu Laxang (Moldovia)
Junior Variete
Jean-Baptiste Baudin (France)
Variete Diatonic
Alessandro Gaudio (Italy)
Ensemble
Siberian Duet of Bayan
Bayan Mix
Rissian Perciy (Russia)
2012
Senior Classique
Iosif Purits (Russia)
Junior Classique
Jiahe Zhang (China)
Senior Variete
Sam Thomas (USA)
Junior Variete
Matteo Petronio (Italy)
Senior Variete Diatonic
Marco Leonetti (Italy)
Junior Variete Diatonic
Maryanne Francescon (Brazil)
Digital Diatonic
Marco Leonetti (Italy)
2011
Senior Classique
Xu Xiaonan (China)
Junior Classique
Nikolay Bolotin (Russia)
Senior Variete
Dorin Grama (Moldavia)
Junior Variete
Lorenzo Bosica (Italy)
Senior Variete Diatonic
Yohann Lopes (Portugal)
Junior Variete Diatonic
Alessandro Guglilmi (Italy)

2010
Senior Classique
Grayson Masefield (New Zealand)
Junior Variete
Joao Barradas (Portugal)
Senior Classique
Alexander Veretennikov (Russia)
Junior Variete
Radu Laxgang (Moldavia)
2009
Senior Classique
Petar Maric (Serbia)
Junior Classique
Aleksander Andjelkovic (Serbia)
Senior Variete
Pietro Andragna (Italy)
Junior Variete
Benoit Nortier (France)
2008
BOSNIA HERZEGOVINA
Sarajevo
Trophee Mondial 2008 archives
Senior Classique
Dimitri Bouclier (France)
Junior Classique
Nikola Tanaskovic (Serbia)
Senior Variete
=Grayson Masefield (New Zealand)
=Amaia Iraola Jubera (Spain)
Junior Variete
Mario D'Amario (Italy)
2007
Senior Classique
Salahov Iidar (Russia)
Junior Classique
Jevtovit Mirko (Serbia)
Senior Variete
Félicien Brut (France)
Junior Variete
Joao Barradas (Portugal)
2006
Senior Classique
Vincent Lhermet (France)
Junior Classique
Marko Sevarlic (Serbia)
Senior Variete
Estelle Sauvain (France)
Junior Variete
Sarah Vonau (France)
2005
FRANCE
La Bourboule
Senior Classique
Sergei Osokin (Russia)
Junior Classique
Dimitri Bouclier (France)
Senior Variete
Julien Gonzales (France)
Junior Variete
Antonio Mancini (France)
2004
SPAIN
St Jacques de Compostela
Senior Classique
Rade Mijatovic (Serbia)
Junior Classique
Milan Vidovic (Bosnia)
Senior Variete
Camille Privat (France)
Junior Variete
Guy Giuliano (France)
2003
ITALY
Cosenza
Senior Classique
Jelena Milojevic (Croatia)
Junior Classique
Rade Mijatovic (Serbia)
Senior Variete
Julien Gonzales (France)
Junior Variete
Vincenzo Abbraciante (Italy)
2002
ITALY
Beluno
Senior Classique
Patricia Fernandez (Spain)
Junior Classique
Semion Schmelkov (Russia)
Variete
Joao Frade (Portugal)
2001
FRANCE
Lorient
Senior Classique
Mario Pietrodarchi (Italy)
Junior Classique
Aude Giuliano (France)
Variete
Vincent Carenzi (France)

2000
PORTUGAL
Alcobaca
Senior Classique
Dragan Vasiljevic (Yugoslavia)
Junior Classique
Miroslav Grahovac (Yugoslavia)
Variete
Gianluca Campi (Italy)
1999
SPAIN
Ourense
Senior Classique
Richard Jerome (France)
Junior Classique
Srdjan Vukasinovic (Yugoslavia)
Variete
Frederic Balbo(France)
1998
ITALY
Recoaro Terme
Senior Classique
Vladimir Blagojevi (Yugoslavia)
Junior Classique
Dragan Vasilievic (Yugoslavia)
Variete
Jerome Richard (France)
1997
ANDORRA
Escaldes-Engordany
Senior Classique
Roman Jbanov (Russia)
Junior Classique
Vladimi Blagojevic (Yugoslavia)
Variete
Dominique Emorine (France)
1996
PORTUGAL
Faro
Senior Classique
Oivind Farmen (Norway)
Junior Classique
Milan Mitrovic (Yugoslavia)
Variete
Stéphane Courtot Renoux (France)
1995
ITALY
Cassino
Senior Classique
Kostantin Zhukov (Ukraine)
Junior Classique
Vincent Peirani (Luxembourg)
Variete
Vitalij Pirog (Ukraine)
1994
ITALY
Alassio
Senior Classique
Myriam Lafargue (France)
Junior Classique
=Bojan Spica (Yugoslavia)
=Emanuele Rastelli ( San Marino)
Variete
=Luciano Biondini (Italie)
=Nathalie Boucheix (France)
1993
PORTUGAL
Setubal
Senior Classique
Flor Fernandez (Espagne)
Junior Classique
Lionel Abadie (France)
Variete
Sebastien Farge (France)
1992
ITALY
Recanati
Senior Classique
Frederic Deschamps (France)
Junior Classique
Xavier Berra (Spain)
1991
GERMANY
Sachsenheim
Senior Classique
Fabior Rossato (Italie)
Junior Classique
Ivan Terescacenco (Ukraine)

1990
SPAIN
Cuenca
Senior Classique
Yourij Kalacnikov (Ukraine)
Junior Classique
Claudio Jacomucci (San Marino)
1989
ITALY
Terni
Senior Classique
Christine Rossi (France)
Junior Classique
J .Cristophe Huguenin (France)
1988
FRANCE
Fontainebleau
Concert performer
Diordie Gajic (Yugoslavia)
Junior Classique
Fabio Rossato (Italy)
1987
ANDORRA
Andorra
Concert performer
Paul Giancatarina (France)
Junior Classique
Jean-Marc Fabiano (France)
1986
ITALY
Aezano
Concert performer
Peter Soave (USA)
Junior Classique
Sasa Cvetic (Yugoslavia)
1985
PORTUGAL
Caldas da Rainha
Concert performer
Robert Jurco (Czechoslovakia)
Junior Classique
Vladimir Chugunow (USSR)
1984
SWITZERLAND
La Chaux-de-Fonds
Concert performer
Elilzabete Illarramendi Vidal (Spain)
Junior Classique
Micro Patarini (Italy)
1983
VENEZUELA
Caracas
Concert performer
Pavel Dreser (Czechoslovakia)
Junior Classique
Paul Giancatarina (France)
1982
ITALY
Reggio Emilia
Senior Classique
Morais Ribeirinho (Portugal)
Junior Classique
Jean-Francois Lopez (Monaco)
1981
ITALY
Castelfidardo
Senior Classique
Franck Angelis (France)
Junior Classique
Linda Teixeira (USA)
Aspiring concert performer
Claudio Rossi (USA)

1980
AUSTRIA
Vienna
Senior Classique
Yasuhiro kobayashi (Japan)
Junior Classique
Stefano Bembi (Italy)
Aspiring concert performer
Valerian Tocar (Czechoslovakia)
1979
SPAIN
Malaga
Junior Classique
Gianfranco De Lazzar (Italy)
1978
YUGOSLAVIA
Pula
Senior Classique
Ivano Battiston (Italy)
Junior Classique
Maria Martin Morais (Portugal)
Aspiring concert performer
Sylvie Flamin (France)
1977
FRANCE
Paris
Senior Classique
Amonio Faca Rosado (Portugal)
Junior Classique
Ivano Paterno (Italy)
Aspiring concert performer
Euzen Zomer (Czechoslovakia)
1976
SPAIN
Barcelona
Senior Classique
Anselmo de Sousa (Portugal)
Junior Classique
Antonio Fac Rosado (Portugal)
Aspiring concert performer
Joramir Zamecnick (Czechoslovakia)
1975
ITALY
Recanati
Senior Classique
Mauro Giacobbe (Italy)
Junior Classique
Roberto Enzo (Italy)
Aspiring concert performer
Raymond Kakoni (Czechoslovakia)
1974
PORTUGAL
Caldas Da Rainha
Senior Classique
Anibal Manuel Leao Freire (Portugal)
Junior Classique
Sergio Scappini (Italy)
1973
SWITZERLAND
Colombier
Senior Classique
Tibor Racz (Czechoslovakia)
Junior Classique
Max Bonnay (France)
1972
SPAIN
San Sebastian
Senior Classique
Romano Benetello (Italy)
Junior Classique
Anibal Manuel Leao Freire (Portugal)
1971
YUGOSLAVIA
Pula
Senior Classique
Angelo Cardinali (Italy)
Junior Classique
Carlo Privati (Italy)

1970
CZECHOSLOVAKIA
Trecianske Teplice
Senior Classique
Maurizio Colamosca (Italy)
Junior Classique
Ladislav Knize (Czechoslovakia)
1969
ITALY
Riccio
Senior Classique
Rajmond Kakoni (Czechoslovakia)
Junior Classique
Angelo Cardinali (Italy)
1968
ITALY
Pavia
Senior Classique
Jacques Cobetto (Monaco)
Junior Classique
Maurizio Colamosca (Italy)
1967
FRANCE
Calais
Senior Classique
Richard Galliano (Monaco)
Junior Classique
Romano Benetello (Italy)
1966
SPAIN
Valencia
Senior Classique
Miguel Vicondoa (Spain)
Junior Classique
Richard Galliano (Monaco)
1965
FINLAND
Helsinki
Senior Classique
Christa Behnke (Germany)
Junior Classique
Siebe J Hiemstra (Netherlands)
1964
FRANCE
Draguignan
Senior Classique
Eugenia Marini (Italy)
Junior Classique
Alex Peridigon (France)
1963
ITALY
Ancona
Senior Classique
Noemi Gobbi (Italy)
Junior Classique
Eugenia Marini (Italy)
1962
AUSTRIA
Salzburg
Senior Classique
Salvatore Di Gesualdo (Italy)
Junior Classique
Franco Di Sabatino (Italy)
1961
GERMANY
Hamburg
Senior Classique
Pearl Fawcett (United kingdom)
Junior Classique
Noemi Gobbi (Italy)

1960
ITALY
Ancona
Senior Classique
Hermi Kaleta (Austria)
Junior Classique
Pearl Fawcett (United kingdom)
1959
FRANCE
Nice
Senior Classique
Fausto Di Cesare (Italy)
Junior Classique
Sergio Ferrari (Italy)
1958
AUSTRIA
Vienna
Senior Classique
Gianfranco Simonetti (Italy)
Junior Classique
Hermi Kaleta (Austria)
1957
NETHERLAND
Helmond
Senior Classique
Luigi Luoni (Italy)
Junior Classique
Giordano Dominici (Italy)
1956
ITALY
Pavia
Senior Classique
Fritz Halley (Germany)
Junior Classique
Franco Monego (Italy)
1955
GERMANY
Essen
Senior Classique
Paolo Gandol (Italy) Senior
Junior Classique
Attilio Maghenzani (Italy)
1954
ITALY
Napoli
Senior Classique
Giovanni Verderi (Italy)
Junior Classique
Attilio Maaghenzani (Italy)
1953
DENMARK
Copenhagen
Senior Classique
James Reavy (United Kingdom)
1952
SPAIN
Barcelona
Senior Classique
Egidio Benadusi (Italy)
1951
UNITED KINGDOM
London
Senior Classique
Louis Corchia (France)